Jaką fototapetę wybrać do pokoju dziecięcego?

Urządzając pokój dla naszych dzieci chcemy, aby był czymś wyjątkowym. W końcu będzie to miejsce, w którym nasze dzieci będą spędzały najwięcej czasu. Jeśli dziecko dopiero jest w drodze, to mamy jeszcze sporo czasu na urządzenie pokoju dziecięcego, ale z drugiej strony lepiej wcześniej zagospodarować ściany np. poprzez fototapetę.

Zalety fototapety w pokoju dla dziecka

Fototapety są  doskonałym wyborem do pokoju dla dzieci, jak i do innych miejsc w naszym mieszkaniu. Są wytrzymałe, w praktyczny sposób pokrywają powierzchnię gołych ścian, a przede wszystkim dają nam całkowicie wolną rękę w kwestii tego, co mogą przedstawiać. Na fototapecie może się znaleźć dosłownie wszystko i dlatego są doskonałym wyborem do pokoju dziecięcego.

Jaki rodzaj fototapety będzie najlepszy?

Porównamy teraz najpopularniejsze rodzaje fototapet pod kątem aplikacji w pokoju dla dziecka. Uwzględnimy cenę, wytrzymałość i walory estetyczne.

fototapeta5

Fototapety papierowe

Charakteryzują się niskimi cenami, ale oczywiście coś za coś. Nie są zbyt odporne na ścieranie, rozdarcia oraz wilgoć. Nie są również zmywalne, więc nie polecamy ich do pokoi dla małych dzieci, bo po krótkim czasie będą w opłakanym stanie. Jeśli chodzi o aplikację to dla niewprawionych osób może być czasochłonna. Grafika na tych tapetach jest przyzwoitej jakości, ale kolory nie są zbyt soczyste i żywe.

Fototapety lateksowe

Jest to średnia półka cenowa. Grafiki wyglądają bardziej realistycznie niż na papierowych. Sama fototapeta jest nieco grubsza i bardziej odporna na ścieranie. Co ważne lepiej broni się przed wilgocią, a jej powierzchnię można czyścić na mokro. Przyklejanie jest nieco łatwiejsze, szczególnie jeśli zdecydujemy się na wersję samoprzylepną.

Fototapety winylowe

Najdroższe z tych trzech opcji, ale nie najdroższe w ogóle. Najwyższą półkę cenową stanowią bowiem fototapety płócienne, które choć piękne raczej nie nadają się do pokoju dziecinnego, który z założenia będzie zmieniał wystrój co jakiś czas. Fototapety winylowe są bardzo trwałe, odporne na wilgoć, rozdarcia oraz tłuszcz. Spokojnie można zmywać z nich plamy. Grafiki na takiej powierzchni są lekko matowe, ale bardzo wysokiej jakości. Dodatkowym atutem winylu jest wygłuszanie pomieszczenie – szczególnie w przypadku pokoju dziecięcego – oraz to, że ściany mogą oddychać.

Rozmiar i kolorystyka

Podstawową kwestią do rozważenia jest to, czy chcemy mieć niewielką fototapetę, czy wolimy mieć wytapetowany cały pokój. W przypadku pierwszej opcji lepiej jest wybrać wzór bardziej wyrazisty, może być mocniejszy kolorystycznie, bo przez to, że nie będzie zbyt duży, może “zginąć” w całym pokoju. Jeśli jednak wybieramy opcję dużej fototapety na całej ścianie lub w całym pokoju to zdecydowanie lepiej jest wybrać coś stonowanego. Polecamy jasne kolory, szczególnie przy niewielkich oknach, bo przy dużej ciemnej fototapecie może być trochę zbyt mrocznie jak na pokój dziecinny. Trzeba też pamiętać, że przy wyborze droższej fototapety winylowej wytapetowanie całego pokoju może być sporym wydatkiem.

Atesty dla fototapet

Przed zakupem konkretnej fototapety warto dowiedzieć się, czy posiada niezbędne atesty. Chodzi tu nie tylko o atesty dotyczące jakości druku, ścieralności i wodoodporności, ale też atesty bezpieczeństwa min. atest PZH, certyfikat niepalności, certyfikaty środowiskowe i te dotyczące szkodliwych substancji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2023